Slumbergera – Karácsonyi kaktusz.
Szerk. 2015.11.22. 10:32
A kaktuszfélék ( Cactaceae ) családjába tartozó kis, kb. 6 fajból nemzetség. Délnyugat Brazíliába honosak, ahol fákon epifitaként vagy ritkábban sziklás talajon élnek. Gyökereiket az ott összegyűlt korhadó kéregbe, és bomló levelek közé eresztik. Leveleik nincsenek, a szár vette át a levél szerepét. A részekre tagolt, lapos levélnek látszó száraik csúcsából újabb és újabb szártagok fejlődnek melyek villásan elágaznak és később saját súlyuknál fogva ívesen elhajlanak, így érik el a 30- 60 cm magasságot. Töviseik vékonyak vagy teljesen hiányoznak, virágaikat a szártagok végén hozzák rendszerint november – decemberben az ünnepek körül, innét kapták nevüket. Virágaik csövesek, hosszúak pirosak vagy lilák a lepellevelek keskenyek, hosszan kihegyezettek és enyhén visszahajlók. Termésük bogyó sok apró fekete maggal. A kereskedelembe általában nemesített fajtákkal és hibridekkel találkozhatunk, melynek virágzása karácsonyra jól időzíthető. Kedvelt télen virágzó cserepes növények.
A gondozásuk eltérő a többi kaktuszfélétől. Szeretik a világos helyet, de a közvetlen napfénytől kíméljük őket, meleg 22 -30 C.- fokos párás helyen tartsuk. Tavasztól szabadba is tarthatjuk, de gondoskodjunk lombárnyékról, mert a túl erős napsugárzástól lombjuk vöröses színűre változik. Mérsékelt vízigényű növények soha ne álljon pangó vízben cserepük, mert ez a gyökerek rothadását okozza, a túlzott kiszáradást sem viseli jól a sivatagi kaktuszokkal ellentétben. Ne öntözzük túl, inkább naponta akár többször permetezzük lombját. Augusztus második felétől csökkentsük fokozatosan 15 -16 C fokig a hőmérsékletet, és ezen pihentessük, mérsékelten öntözzük, tehát nyugalmi időt biztosítsunk nekik. Ez a virágképződés fontos szakasza, ugyanis e pihenő idő és egyre rövidebb nappalok kellenek a virágbimbók kialakulásához. Október végén az érett hajtásvégeken jelennek meg a bimbók. Ezután a lakás egy világos helyén tartva rendszeres öntözés mellett fejlődnek ki virágai, 18 C.-fokon gyönyörködhetünk legtovább a virágzásába, melegben előbb elnyílik. Ne mozgassuk, állandó helyen legyen, mert a körülmények megváltoztatásától virágait, bimbóit ledobhatja. Elvirágzás után lehetőség szerint hűvös, világos helyen teleltessük át, ismét pihentessük tavaszig. Március – áprilisban a hajtások fejlődésnek indulnak, ha szükséges ilyenkor ültessük át. Tápanyagigényük nem jelentős normál tőzeges virágföldet használjunk némi kéreggel keverve. Nyár elején a hajtásokat felére visszakurtíthatjuk, ezzel elágazódásra késztetjük. A kereskedelemben kapható fajták könnyen tartható növények, egy kis odafigyeléssel évről évre egyre látványosabb növények lesznek.
A karácsonyi kaktuszokat főleg túl száraz körülmények között, alacsony páratartalom mellett gyapjastetvek, pajzstetvek és gyökértetvek támadják meg, ellenük rovarölő szerekkel védekezzünk.
Szaporításuk hajtásdugvánnyal, melyek könnyen meggyökeresednek, de az első 1 -2 hétben csak nyirkosan tartsuk földkeveréküket. Másik nem túl gyakori vegetatív szaporítás lehet még az oltás, mellyel különleges kaktuszfácska hozható létre. A Schlumbergera fajok magról is könnyen szaporíthatóak. Tőzeg és folyami homok földkeverék felszínére vessük apró magvaikat, mert fényen csíráznak ki. Nyirkos, párás környezet miatt takarjuk üveggel vagy áttetsző fóliával a szaporító tálcát.
Schlumbergera truncata.
A legkedveltebb karácsonyi kaktusz faj. Származása Brazília Rio de Janeiro állam hegyvidéki erdői, ahol fákon él. Szártagjai 3 cm hosszúak és erőteljesen fogazottak. Az areolákon barna szőrök találhatók. Virágai 6 -7 cm hosszúak színük vadon élők között is változó, de általában vörös, ritkán rózsaszín és fehér lehet. A nemesítéseknek köszönhetően a termesztett fajták, hibridek további színekben pompáznak, mint a ciklámen rózsaszín, sárga, barackszín, és ezek átmenetei.
Vesszőkosarakba, szép kerámia vagy üveg kaspóba helyezve karácsonyfadíszekkel, ünnepi kiegészítőkkel hangulatos cserepes virágunk lehet karácsonykor.
Minden jog fenntartva!
|