Viola – Ibolya, rvcska.
Szerk. 2015.04.12. 21:18

Az ibolyaflk (Violaceae) csaldjnak nvad nemzetsge, mely mintegy 500 fajt foglal magba. Az egsz vilgon elterjedtek, a legnagyobb mennyisgben a mrskelt ghajlaton tallhatk. Tbbnyire lgyszr egy vagy kt ves vel nvnyek, de nhny trpe flcserje is van kzttk. Lomblevelei nagyon vltozatosak, szrt llsak vagy tll levlrzsban llnak. Egyes fajok levelei karjosak, tojsdadok, vese vagy szv alakak, msok lndzss, ujjas, vagy akr pajzs alak is lehet. A magashegyi fajok apr, brnem, sokszor pikkelyszer leveleik a megvastagodott hajtsra borulnak. Virgaik tbbnyire egyesvel llnak a tkocsnyon, ttagak, leggyakrabban szablytalan sziromlevelekkel, illatosak, virgainak kt kzps szirma elll, vagy lefel konyul. A porzknak kt hossz nektrtermel nylvnya van, ezek az als szirom klnbz hosszsg sarkantyszer kiblsdsbe nylnak bele, ezzel csalogatjk a rovarokat megporzsra. A nektrrt kzd rovar a kposan sszehajl porzkat sztnyomjk, akzben megrakodnak virgporral. Termsk tokterms. Mivel szabadon knnyen keresztezdnek gyakran nehz azonostani a fajokat, viszont szmtalan kertszeti hibridet, fajtt hoztak ltre. Lsd rvcskk.
Viola odorata – Illatos ibolya.

Az illatos ibolya Eurpban, zsiban s nlunk is shonos, erdkben, ligetekben gyakori lgyszr vel nvny. Az alacsony 5- 10 cm magas gyktrzsbl indk fejdnek, amelyek tbbnyire a kvetkez vben virgzanak. Nyeles, zld levelei tbl fejldnek, mlyen szves vllbl szles-tojsdadok, szlk csipks. Mrcius – prilisban nylnak tkocsnyon egyesvel, illatos, lilskk virgai. Vannak rzsaszn s fehr fajti, illetve teltvirgak is.
Magrl knnyen szaporodik, rnykos de talaj terleten. A kerti fajtkat indjukrl vagy tosztssal szaporthatjuk.
Virgait kandrozhatjk stemnyek dsztsre, saltkba teszik, szrpt ksztenek belle, de a belle kinyert illolaj az egyik legdrgbb a vilgon. Virgjn kvl leveleinek, gyktrzsnek hatanyagrt gygynvnyknt tartjk szmon.
Viola sororia – Amerikai ibolya, cskos ibolya

szak –Amerika keleti rszn shonos lgyszr vel nvny, mely haznkban is tbb helyen kivadult. Magassga 15 – 20 cm bokros tv gyktrzsbl nnek ki szv alak fogazott szl levelei. Virgai a mi illatos ibolynknl nagyobb, de nem illatosak ezeket is gyktrzsbl hozza, a vad alak szne ltalban ibolyakk prilis –mjusban nylnak. Kultrban azonban a klnleges szn fajti ’Priceana’ halvnykk alapon kkeslila erezet dszti, vagy a ’Freckles’ halvnykk alapon lila pttykkel frcsklt terjedtek el. Virgai szintn ehetk.
Teljesen tlll, rnykos, flrnykos helyen ignytelen dsznvny, humuszban gazdag j vzelvezets talajt szeret. Kzepes vzigny nyron forr melegben, locsols hinyban a levlzete visszahzdhat a gyktrzsbe.
Szaportani magvetssel vagy gyktrzsnek osztsval lehet, de magrl nmagtl is gyorsan terjed, akr msnvnyek krra.
Eredeti termhelyn mr az indinok gygynvnyknt ismertk.
Viola tricolor – Vadrvcska, hromszn rvcska.

Eurzsia mrskelt vi terletein, haznkban is shonos ktves vagy rvidlet vel lgyszr nvny. Kiss elgaz szrval 30 - 40 cm magasra n meg. Levelei lndzsa alakak vagy hegyes tojsdadok csipks szlek. prilistl egszen augusztusig nylnak. Levlhnaljbl hossz kocsnyon fejldnek virgai, szirmai kt- vagy hromsznek, srgk, lilk, feketsek, kkek vagy ibolyasznek. A nemestett kerti rvcska egyik se. Magrl knnyen szaporodik, flrnykos helyet kedvel.
Gygynvnykent tartjk szmon.
Viola x wittrockiana – rvcska.

A Viola x wittrockiana hibrid kertszeti fajtk gyjt neve, fleg a V. tricolor s ms elssorban eurpai viola faj keresztezsvel nemestettk ki a 19. szzadtl. A hibrid rvcskk virgaik a nemests sorn egyre nagyobbak s sznesek lettek, ma mr a kis virg fajtk is npszerek. Az rvcska 25 -30 cm tmrj s magas ktnyri nvny. Levelei sttzldek, csipks szlek, de klnbzek, az alsk tojsdadok kiss szv alakak, a felsk nyltabbak, lndzsa alakak. Virgzsi idejk hossz gyakorlatilag a szeptembertl, a tavaszi idszakon t, st enyhe teleken is folyamatosan nylik, egszen a nyri bell melegig, amikor fokozatosan felmagzik, s a nvny elpusztul. Virgaik mrete fajttl fggen vltozik, az 5 sziromlevl akr 8 cm tmrjek lehetnek, gyakorlatilag minden sznrnyalatban s azok kombincijban, mintzatban megtallhatak.
Leginkbb palntaknt kaphatk szeptembertl. Tpds talajba ltessk ket, nagyon alkalmas srok, ablak- s erklyldk beltetsre, a kora tavasszal a mg res helyeket dszthetik, amg az egynyriak (petnia, musktli) ki nem ltethetk. Magrl szaporthatjuk, jlius vgn szabadba vetve rendszeres locsols mellett az rnykolsrl gondoskodjunk. Eredetileg a hvs, prs flrnykos helyeket kedveli, de a mr kifejldtt mai hibridek a tz napot is jl viselik.
Minden jog fenntartva!
|