Paulownia – Császárfa
Szerk. 2014.03.03. 16:31
Kína, Dél és Észak Laosz és Vietnám szubtrópusi vidékein őshonos nemzetség kb. 6 faja, impozáns fák. Rendszertanilag a tátogatófélék (Scorphulariacea) családjába tartoznak. Fiatalon rendkívül erőteljes növekedésű kedvező viszonyok között egy év alatt 3 – 4 métert is nőhet, és kifejezetten nagy méretű, hatalmas leveleket hoz. Később a fává nőtt példányokon a levelek kisebbek lesznek, de még így is feltűnően szépek. Az előző évben kifejlődött virágrügyeikből nagyméretű fürtvirágzataik tavasszal nyílnak. Termésük barnára érő százaz toktermés bennük sok száz apró maggal.
A császárfákat Kínába már 3000 éve termesztik és használják, Európába először a francia kertekben jelent meg az 1800-as években, a P. tomentosa mint parkfa. Azóta is közkedvelt parkfák, nagy és tágas helyre van szükségük, gyönyörű szoliter növényeké fejlődnek. Az USA-ban egyes államokban, mint rendkívül intenzív fajt tartják számon. Növekedési gyorsaságának és kitűnő fűtőértékű faanyagának köszönhetően egyre feltörekvő, mint energiatermelő növény, ezért ültetvényekbe is ültetik. Fája kiváló keménysége és könnyűsége miatt hangszerkészítéshez, bútorok alapanyagának, épületfának is alkalmas, ennek figyelembevételével több, télnek ellenálló hibridet termesztenek üzemi jelleggel.
Igényeik: Kifejezetten meleg és napfényigényes fák, védett fekvésbe, esetleg nagyobb belső zártabb udvarokba vagy délies fekvésbe ültessük. Átlagos tápdús, nem túl száraz talajon érzik jól magukat.
Szaporításuk leggyakrabban magról történik, de gyökérdugványról is felnevelhetők.
Paulownia tomentosa – császárfa
Ez az egzotikus megjelenésű fa eredetileg Kínában honos, de Japánból került az európai kertekben. Gyorsan nő 10 -15 m magasra és terebélyes, szétterülő koronát nevel, törzse szürke sima kérgű. Levelei keresztben, átellenesen állnak a hajtásokon, zöldek, finoman szőrözöttek, óriásiak. Hosszúságuk 12 – 30 cm, szélességük 15 – 25 cm, szív alakúak, ép szélűek. Fiatal növény hajtásain elérheti a levéllemez a fél méter átmérőt is. Felálló bugákban nyílnak liláskék gyűszűszerű virágaik. Barna kb. 1 cm átmérőjű, gömbölyded és molyhosan szőrös virágrügyek már ősszel kifejlődnek a fán, így áttelelve a következő év tavaszán lombfakadás előtt, április – májusban nyílnak. Ősszel keményre száradó, majd felnyíló toktermései 3 – 4 cm hosszúak, csúcsuk kihegyesedő, melyekből tél végén tömegesen repülnek ki apró, körben szárnyas magvaik.
A Paulownia tomentosa a legjobban bírja Közép – Európa éghajlatát, de nálunk így is visszafagyhatnak friss hajtási. Kemény teleken a virágbugákban a bimbó kezdemények fagykárt szenvedhetnek, ilyenkor akár a virágzás is elmaradhat.
A magról kikelt Paulownia-t érdemes az első néhány télen védeni a fagyoktól, idősebb korukban már bátran dacolnak a téllel.
Tipp: Helykiválasztásnál vegyük figyelembe, hogy erős, vastag, mélyre ható húsos gyökerei közel ültetve megemelhetik a járdát, gyenge épületalapokat, deformálhatja a földalatti vezetékeket, csatornákat.
Minden jog fenntartva!
|