Galanthus – Hóvirág.
Szerk. 2013.02.12. 21:02
A Hóvirágok (Galanthus) 19 fajjal rendelkező nemzetsége az amarilliszfélék (Amaryllidaceae) családjába tartozik. Elterjedésük Kis-Ázsiától a Balkánig egyes fajok azonban benyomulnak Közép-Európába, valamint Franciaországba, Északkelet Spanyolországba. E hagymás évelő növények a tavasz igazi hírnökei, de van néhány ősszel nyíló faj is közöttük. Keskeny, fűszerű leveleik a tél második felében bújnak elő, majd rövid virágkocsányon nyílnak enyhén illatos, fehér, 6 leplű virágaik. Beporzás után a három termőlevél összeforr és tokterméssé fejlődik.
Galanthus nivalis. – Kikeleti hóvirág.
Védett növény!
Már sokszor februárban virágzik. Vadon nyirkos erdőkben, ligetekben, cserjésekben főleg a Dunántúlon, de az Alföld egyes vidékein is előfordul. Hagymája kicsi, 1-2 cm átmérőjű, néhány fehéres hagymaburok takarja. A hagymából az egyvirágú tőkocsány és a kétszálás, keskeny kékeszöld levele egyidőben fejlődik, de a tőkocsány a bókoló virággal a levelek fölé emelkedik, magassága 10-20 cm. A virág 3 lepellevele hosszúkás hófehér, szabadon álló, harangszerűen összehajló, a belső 3 pedig rövid és zöldsávos foltú, kicsípett csúcsú. A korai virágzásának az oka, hogy kihasználja az erdőkben a lombfakadás előtti fényt. A termését májusban érleli, azután visszahúzódik, hagymájában elegendő tápanyaggal a következő hónapok átvészeléséhez.
Több kerti változata van, érdemes kertbe helyet szorítani nekik. Nyirkos, üde talajba, fák vagy cserjék alá, félárnyékba, csoportokba sűrűn egymás mellé ültethető. Magvetéssel is szaporítható, de mivel gyorsan szaporodnak, a levelek visszahúzódását követően tőosztással egyszerűbb.
Fontos tudnunk, hogy hagymája, illetve földfeletti részei mérgezőek és keserűek. Mivel galantamin nevű alkaloidot tartalmaz izomgyengeség, izomsorvadás esetén gyógyító erejű. A gyermekbénulás kezelésében is hasznos gyógyszer egyik alkotója.
Galanthus nivalis f. pleniflorus ’Flore Pleno’
Minden jog fenntartva!
|