Erica – Hanga, Erika
Szerk. 2011.06.24. 17:36

A kb. 600 fajbl ll nemzetsgrl neveztk el a Hangaflk (Ericaceae) nvnycsaldot is amihez rendszertanilag tartzik. Elterjedsk nagy rszben Afrika dli rsze, Fokfld s annak krnyke, a Fldkzi-tenger mediterrn rsze, illetve Nyugat- s szak-Eurpa Atlanti-cen partvidke, ahol is kiegyenltettebb az ghajlat. Alakjuk tbbnyire flcserjk vagy cserjk, csak nhny faj fejldik fa nagysgv. Leveleik rkzldek s fenyt alakak, gyakran rvsen helyezkednek el a szron. Virgaik kicsik csvesek vagy harang alakak, rendszerint a hajtsok fels rszein fzr, frt vagy bugavirgzatban nylnak, leginkbb fehr, rzsaszn, piros sznekben vagy ezek rnyalataiban. Termsk apr sok magv tok.
Az erikk – alig egy-kt faj kivtelvel - meszes talajt nem tr, fagyrzkeny nvnyek. Nlunk ezrt kerti, sziklakerti nvnyknt csak egy a meszes talajt s fleg a fagyot is jl br (Erica carnea) faj terjedt el. A kertszeti termesztsben tbb, dsan virgz fajt cserepes virgnak nevelnek, ezek fagyrzkenyek gy hvs, fagymentes vilgos helyen kell ket teleltetni, s talajukat nem szabad nagyon kiszrtani. A mszmentes, savany kmhats talajt ignylket, esvzzel vagy ms lgytott (nem klros csapvzzel) ntzzk. A nem megfelel vztl egy id utn a talaj alkalmatlann vlik a knyes nvnyek szmra, s ez pusztulsukhoz vezet. Szobai krlmnyek kztt ezeket az ignyeket biztostani nagyon nehz ezrt a virgz cserepes nvnyknt vsrolt erika elvirgzs utn nem marad meg hosszabb ideig.
Erica carnea. – Alpesi hanga vagy havasi hanga.
A mszkszikls Alpok a hazja ennek a nem ignyes, msztr s a tli idszakot is knnyen tvszel fajnak. Fnykedvel nvny, gyakran nagy telepekben n az Alpesi erdei- s trpefenyk kztt. A hsszn hanga rkzld, ksz nvekeds, gazdagon gas 20-30 cm magas trpecserje. Fenytszer kis levlki rkzldek, srn rendszerint ngyes lvkben llnak a vkony hajtsokon. A virgok bkolk, rzsa-, hssznek vagy vilgos krminpirosak, ritkn fehrek. Nylsi ideje februrtl prilis vgig tart, akr mr enyhbb tli napon akr a h alatt virgozni kezd.
Sok kerti vltozata, fajtja van, nem csak virgrnyalatokban trnek el, de egyes fajtk virgzsi ideje is lnyegesen klnbzhet. Pompjuk jobban rvnyesl, ha egy fajtbl tbb nvnyt ltetnk egy csoportba. Elvirgzs utn is dszei a sziklakertnek, mert fenytszer levlkivel, ds lombjval trpefenyre emlkeztet. Nem knyes nvny s a legfontosabb, hogy meszes talajon honos, gy kertjeinkben jl fejldik. A szrazsgot szintn elg jl tri, napos vagy csak flrnykos helyet biztostsunk szmra. Kedveli a prsabb levegt, ezrt meleg szraz idjrsban ntzzk talajt. A tli hideg, htakar nlkli idszakban, pedig lazn gakbl, fenygallyakbl csak gy rtve ksztsnk takarst, ezzel megakadlyozzuk a kifagyst.
Erica gracilis. - Vkony hanga

Dl-Afrikbl szrmaz rkzld, 30 - 40 cm. magas trpecserje, nlunk tbbnyire egyves cserepes dsznvny. Levelei aprk kzpzld sznek sszel hozza apr gmb alak, rzsaszn, fehr vagy lils virgt, melyek tlre elszradva sokig kedves szraz harangknt az gakon maradnak. A fajt s kertszeti vltozatait, mint cserepes nvnyt, ks sztl, mindenszentektl ltalban tl elejig, karcsonyig virgos llapotban kerl kereskedelmi forgalomba. Mivel nem eurpai faj gy nlunk az szaki fltekn nem fagytrk, tlen fagymenetes helyre kell vinni, a legkedvezbb 6 -8 C fok hmrsklet, vilgos krlmnyek kztti tarts. Laksban vilgos helyet ignyel, de tz nap ne rje, csupn szrt fny. Hvs szobban tartva, tovbb virgzik. Fldje mindig legyen nyirkos, lgy vzzel ntzzk, leveleit permetezzk prsts cljbl. Virgzs utn ltalban nem tartjk tovbb, ha azonban megprbljuk, akkor tavasz kzeledtvel vgjuk vissza a hajtsok fels harmadt. tltetshez savany tzeges fldkeverket hasznljunk, prilistl szabadban is nevelhetjk, szrt fnyben. Magvetssel s dugvnyozssal szaporthatk. Nyr derekn, vagy janurtl mrciusig 2 cm-es cscshajtsokat tzeges fldbe dugvnyozzuk, egyenletes 16 C fokon gykereztessk, gy nyron rnykos helyet kell biztostania szmukra. Hzi krlmnyek kztt nem rdemes vele foglakozni, inkbb ksz nvnyeket szerezznk be.
Minden jog fenntartva!
|