Hyacinthus – Jácint
Szerk. 2011.01.30. 20:37
A liliomfélék ( Liliaceae ) családjába tartozó, mindössze 3 fajt számláló nemzetség. Elterjedésük Délkelet- Európa mediterrán területeitől egészen Közép- Ázsiáig előfordul.Hagymás évelők, fényes zöld, felálló, szálas lándzsás tőlevelekkel. Tavasszal virágzáskor húsos, vastag tőkocsányon fürtvirágzatban hozza tölcsér vagy harang alakú virágait.
Az ókor óta megbecsült virág. A nemzetség botanikai nevét a görög mondában szereplő szép ifjúról Hiakinthoszról kapta, akit játék közben Apolló elhajított díszkosza halára sebezett. Apolló az ifjú kifolyó véréből virágot fakasztott, hogy örök emléket állítson neki a virág szépségével és illatával.
Hyacinthus orientalis – Jácint
Az általunk legkedveltebb kerti, cserepes és vágott virág mind a Hyacinthus orientális leszármazottai. Vad alapfaja már nem nagyon található meg eredeti élőhelyén a Földközi-tenger keleti partvidékén és Délnyugat-Ázsiában. Fényes, nagy, gömb alakú, szürke, kéklő vagy pirosló hagymájából hozza 30 – 40cm magas laza fürtvirágzatát, melyen mindössze csak 5 -15 kecses, de illatos virág nyílik.
Európába az XVI. századba került török közvetítéssel. Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy e szerény vadvirágból nemesítették ki azt a több száz fajtát, melyen tömött fürtben számtalan ragyogó színű és illatú virág ül. A kerti fajták színskálája széles: kék, lila, fehér, rózsaszín, vörös, sárga, és ezek árnyalatai. Kertben nevelt növények nyílási ideje március- május időjárástól függően, de nevelhetjük előre hajtatva lakásba is.
A jácint hagymákat szeptember végétől ültessük ki, laza szerkezetű, kissé homokos talajba. Kerülhet virágágyba vagy pázsitba, cserje elé kisebb - nagyobb csoportokba napos vagy félárnyékos helyre. Tél végétől beszerezhetjük előre hajtatott cserepes növényként is, ilyenkor hűvös 10 – 12C fokos helységben tartsuk, hogy minél tovább élvezhessük virágzását. Gondozásánál vegyük figyelembe, hogy a vegetációs időszakban földje ne száradjon ki teljesen. Amennyiben cserepes virágként neveltük virágzást követően földlabdával együtt ültessük ki a kertbe. Az elnyílás után csak az elvirágzott szárakat vágjuk le. A leveleket csak akkor távolítsuk el, ha azok már teljesen elszáradtak, mert csak így lesz bőséges a következő évi virágzás.
A jácint hagymája hároméves korig növekszik, ezután erősen sarjadni kezd. A sarjhagymákat leválaszthatjuk, és ezeket elültetve szaporíthatjuk.
Figyelmeztetés! Erős illata, illetve részeinek enyhe méregtartalma miatt legyünk vele elővigyázatosak!
Minden jog fenntartva!
|