Euphorbia. -Kutyatejek, Mikulásvirág
Szerk. 2010.11.17. 22:08
Euphorbia nemzetség mintegy 2000 faja a róla elnevezett (Euphorbiacea) kutyatejfélék családjának tagja. A mérsékelt égövtől a trópusokig terjedt el, jelentős számban élnek Afrikában, de megtalálhatóak Amerikában és Európában is. Igen változatos fajok tartoznak ide, lágyszárú egyéves, évelő, vagy fás, bokros valamint sok kaktuszra emlékeztető pozsgás növény attól függően hol alakultak ki. Leveleik és szárai gyakran pozsgásak és jellemző tulajdonságuk, hogy fehér tejszerű, méreg hatóanyagú nedvet tartalmaznak. Virágaik jelentéktelenek szirom nélküliek, a virágzati csészéik is csak murvalevélből alakult álcsészék. Mégis néhány fajnál rendkívül látványos a virágzás, mert a növény fellevelei elszínesednek, ezek pótolják a szirmokat, ilyen például a mikulásvirág ( E. pulcherrima).
Euphorbia pulcherrima - Mikulásvirág
Hazája Közép-Amerika, Mexikó.
Alakja. Őshazájában 3-4m magasra növő cserje. Nálunk törpenövények a termesztett fajták, a virágüzletekben az év végén, karácsony közeledtével kerül forgalomba. Leveli nagyok, fénylők, csúcsosak, fogasok vagy karéjosak. Virágzáskor a hajtások végén kifejlődő, kicsiny virágokból álló virágzatot élénk piros vagy más színű, lándzsa alakú fellevelek veszik körül.
Igénye. A mikulásvirág 3-4 hétig a szobában is megtartja színes fellevelét. Trópusi növény ugyan, de nem annyira igényes, hogy ne tudnánk tovább nevelni megfelelő körülmények között. Elvirágzás után 12C-nál nem alacsonyabb hőmérsékletű száraz helyen kell tartani. Ebben az időszakban leveleit is lehullajtja, de ez a nyugalmi periódus szükséges a számára, csak akkor öntözzük meg – mérsékelten! -, ha ráncosodás kezdetét észlelnénk a hajtásain. Májusban azután elkezdhetjük a rendszeres öntözést először csak mérsékelten a friss hajtások előtöréséig, azután bővebben adhatunk neki vizet.
Nagyon fontos, hogy mikulásvirágunkat a napsugárzáshoz szoktassuk, mert csak a teljes napfényben nevelt növénytől várhatunk egészséges fejlődést és később virágzást. Legjobb, ha kint a kert napos vagy kissé árnyékos részén tudjuk elhelyezni a fokozatos napfényhez szoktatás után. A hajtásokat júniusban vissza kell vágni, hogy ne legyen majd túl magas, illetve több hajtást hozzon, vagyis bokrosodjon.
A mikulásvirág egész nyáron nagyon víz és tápanyagigényes. Az átültetést már a hajtások megindulása után meg kell ejteni. Rendszeresen öntözzük, 8-10 naponként tápoldatozzuk meg, a tápanyaghiány a levelek sárgulását, lehullását okozza, de a nem elég rendszeres, olykor kimaradó öntözésnek is ez a következménye.
A szabadból szeptember közepén be kell vinni a lakás világos, napos részére, és gondoskodjunk, hogy a hőmérséklet ne süllyedjen 18C alá. Mivel a mikulásvirág úgynevezett rövidnappalos növény, a rövidülő nappalok hatására megkezdődik a virágképződés. Rendszerint novemberben már kifejlődik a virágzat és körülöttük, pedig a pompás élénk piros fellevelek.
Figyelmeztetés! A növény tejnedve bőrgyulladást okozhat!
Minden jog fenntartva!
|